هتلداری نوین

هتل

اینم عکس

 

 

 

بقیه تو ادامه مطلب بدو بدو


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم خرداد 1388ساعت 9:23 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

آداب و رسوم ملل جهان

آمریكا
یكی از سربازان آمریكایی در مصاحبه‌ای می‌گفت: من و تعداد دیگر از سربازان آمریكایی در قسمت عقب یك كامیون نشسته بودیم. كامیون در حركت بود و از كنار تعدادی پسر بچه ویتنامی گذشت. یكی، دو تا از آنان انگشت میانی خود را(به علامت فحش) به ما نشان دادند و ما تمام آنان را به رگبار گلوله بستیم.
آمریكا بدون نقاب ـ ص 49

اتریش
مردم اتریش از غنی و فقیر هدفشان لذت بیشتر از زندگی است. استفاده از اپرا، كنسرت و شركت در مجالس رقص و شادی و مهمتر از همه التداذ از دوستی و رفاقت برای مردم كوهپایه‌های تیرول و ورالبرگ و استیریا تا مردم وین، به یك اندازه اهمیت دارد. آواز و موسیقی بیشترین سهم را در زندگی مردم اتریش به ویژه در وین دارد. به عبارت دیگر به نحو تنگاتنگی با زندگی روزمره آنان عجین شده است.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی اتریش ـ ص 93

یمن
مردم یمن خون گرم و زود جوش هستند و روابط عاطفی بسیار خوبی دارند؛ اما زمانی كه با یكدیگر اختلاف پیدا می‌كنند، گاهی منجر به كشت و كشتار و انتقام جویی می‌گردد كه به دلیل حمل اسلحه سرد و یا گرم در صورت تشدید اختلافات كار به كشتار می‌كشد. جامعه قبیله‌ای یمن به علت بافت قبیله‌ای دارای بعضی آداب و رسوم خاصی است. لباس مردان این كشور با سایر كشورها عرب تفاوتهای محسوسی دارد. زنان، كاملاً محجبه بوده و شبیه ایرانیان چادر سر می‌كنند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی یمن ـ ص 42

اریتره
آداب، رسوم و فرهنگ مردم اریتره از فرهنگ اسلامی و مسیحیت نشأت گرفته است.
وجود مذهب و فرهنگ در اریتره مانع از درگیری اقوام و قبایل مختلف با یكدیگر شده است و می‌توان گفت كه همزیستی و معاشرت مردم این بخش از قاره آفریقا كه در ارتباط نزدیك با ملل متمدن همانند ایران و مردان خدا جو همچون اصحاب پیروان پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) كه به این سرزمین مهاجرت كرده بودند، همچنین تحت تأثیر دعوت به اسلام كسانی كه تبلیغ دین می‌كردند(دعاه) موجب ایجاد یك روحیه همزیستی مسالمت آمیز در آنها شده است.
مسیحیان این منطقه در مواقع سفر و حضر، اموال خود را به امانت نزد مسلمانان می‌گذاشتند و مسلمانان نیز سعی می‌نمودند در امانتداری و جلب اعتماد و اطمینان، نهایت دقت را به عمل آورند تا مبادا حیثیت جامعه مسلمانان لكه دار گردد.
در بسیاری از شهرها، در مراكز خرید و فروش و كشاورزی، مسلمانان و مسیحیان به طور مشترك مشغول كار هستند.
نزدیكی و قرابت بین این دو به اندازه‌ای است كه در بعضی از نقاط، ازدواج مسلمان با مسیحی یك امر عادی به شمار می‌رود.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی اریتره ـ ص 55

تركیه
تركیستهای این زمان با هدف رها كردن تمدن شرق و پذیرش كامل تمدن غرب در صحنه فرهنگ تركیه وارد گردیدند و چنین دیدگاههای فكری منجر به اقداماتی مانند: جدا كردن دین از سیاست، تغییر الفبای زبان تركی، تصیفه شدید در لغات زبان تركی از واژه‌های بیگانه، تغییر اساسی و پوشش مردم، تغییر آداب و اخلاق اجتماعی، وارد نمودن زبان به صحنه اجتماع، تغییر در نظام آموزشی و ... گردید.
تغییر نظام آموزشی از قالب دینی به غیردینی تحول اساسی دیگری بود كه زمینه‌ساز تحولات اجتماعی، اقتصادی بسیار گردید.
در دوران عثمان، زنان بدون برخورداری از هر گونه هویت اجتماعی و درگیری با انواع محدودیتهایی كه جامعه بر آنان روا می‌داشت روزگار سختی را سپری می‌كردند. آنان حق حضور در جامعه، بهره‌مندی از سواد و امكان تحصیل یا اشتغال را نداشتند و در واقع در این دوران آنچه بهایی نداشت موجودیت انسانی زن بود.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی اریتره ـ ص 35، 38

زلاندنو
در زلاندنو مسئله نوشابه‌های الكلی موضوع بسیار بزرگی را در زمینه تندرستی همگانی پدید آورده است.
نوشیدن نوشابه‌های الكلی نه تنها دامنگیر افراد الكلی است، بلكه شامل كسانی نیز می‌شود كه در اثر نوشیدن اینگونه نوشابه‌ها مایه دردسر برای خود و دیگران هم می‌شوند. این دردسرها نابسامانی مانند بیماری، تصادف و دشواریهای مالی، خشونت و یا از هم پاشیدن شدن خانواده را به بار می‌آورند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی زلاندنو ـ ص 35نامیبیا
در نامیبیا هر روز تعداد زنانی كه قربانی خشونت و تجاوز می شوند افزایش پیدا می‌كنند و آمار نشان می‌دهد كه در هر یك ساعت یك مورد تجاوز صورت می‌گیرد. این امر ناشی از فقر، بیكاری و دیگر مشكلات اجتماعی، مصرف مشروبات الكلی است كه روز به روز بیشتر می‌شود.
حمایت‌های بین‌المللی:
الف) باید سریعاً قوانین تبعیض جنسی لغو شده و زنان بتوانند برای خود كسب درآمد كنند و قوانین ازدواج و طلاق اصلاح شود.
ب) وضعیت بی سوادی زنان بخصوص زنان روستایی باید اصلاح شده و دختران درس مدرسه امكان شروع و ادامه تحصیل داشته باشند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی نامیبیا ـ ص 42

نروژ
برخی از مشكلات و معضلات این كشور عبارتند از بیكاری، دزدی، اعتیاد، مشروبات الكلی، خودكشی و ایدز می‌باشد.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی نروژ ـ ص 60

آفریقای جنوبی
ازدواج در این قبیله‌ها براساس چند زنی می‌باشد و بطور سنتی و عرف موجود در قبیله یك مرد با بیش از یك زن ازدواج می‌كند.
درگیری بین افراد نیز از طریق ریش سفیدان حل و فصل می‌گردد و دادگاه‌ها نقش بسیار اندكی در این قضیه بازی می‌كنند.
وقتی یك پسر ازدواج می‌كند می‌بایست در خانة پدرش زندگی كند. این پسر می‌بایست از والدینش كه پیر می‌شوند پرستاری و نگهداری نماید. طلاق در بین هندیان مقیم این كشور رو به افزایش است.
دیپا والی، آغاز سال در تقویم هندو، جشن سنتی همة هندوهاست، در آن روز جوامع فرهنگی برای فقرا غذا، لباس و هدیه می‌برند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی آفریقای جنوبی ـ ص 33

هلند
لاف و گزاف در اجتماع هلند، هیچ جایگاهی ندارد.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی هلند ـ ص 57

فنلاند
مردم فنلاند، خوشگذران و پایبند زندگی مادی هستند. استفاده از مشروبات الكلی فراگیر می باشد.
اكثر جرایم جنایی فنلاند ریشه در مصرف الكل دارد. زنان و مردان جوان كمتر خود را مقید به خانواده می‌نمایند. زندگی تنها، از خصوصیات فنلاندی‌هاست كه یكی از علل خودكشی زیاد در فنلاند محسوب می‌گردد و آمار خودكشی به تناسب جمعیت فنلاند، در جهان رتبه اول را نشان می‌دهد.
از مراسم های فولكواریك فنلاندی‌ها، می‌توان از رقص و آواز وموسیقی محلی آنان نام برد. فرهنگ حاكم بر كشور، كاملاً مادی است و مردم فنلاند همچون دیگر كشورها اسكاندیناوی از مذهب گریزانند.
زندگی در جامعه فنلاند كاملاً خصوصی شده و عواطف خانوادگی، پدر، مادر، فرزند، وضعیت جامعه، روند سیاسی و هر پدیدة انسانی دیگر به عنوان كاركرد نگریسته می‌شود.
كودكان فنلاند، وقتی به سن 15 می‌رسند باید از لحاظ مذهب وضعیت خود را مشخص نمایند؛ یعنی یا متعلق به یكی از كلیساها شوند و یا خود را بی دین ثبت نام می‌نمایند.
بهداشت و نظم در زندگی، كار و محیط اجتماعی چشمگیر می‌باشد. مردمانی مؤدب و مهربان، خندان و خجالتی نیز به نظر می‌رسند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی فلاند ـ ص 37

مكزیك
مردم مكزیك به آداب و سنتهای فرهنگی خود بسیار پایبند می‌باشند و انجام مراسم فرهنگی مذهبی در این كشور فراوان یافت می‌شود. مردم مزیک از لحاظ خصوصیات اجتماعی , مردمی خونگرم محسوب شده و پایبندی خاصی به روابط خانوادگی و تعلقات درون فامیلی دارند به طوری که سنتهای خانوادگی در این کشور بسیارقوی می باشد. جوانان زود تشکیل خانواده می دهند و معمولا به ازدواجهای خود پایبند بوده و تلاش می نمایند با افزایش رفت و آمدهای خانوادگی بنیان خانواده را تحکیم بخشند. هر چند این مهم نیز تحت تأثیر سایر فرهنگهای وارداتی قرار گرفته و نفوذ این نوع فرهنگ ها در روند آن به خوبی مشهود می‌باشد.
بر طبق قانون اساسی، تدوین و پیش‌بینی برنامه‌ها و تسهیلات آموزشی از وظایف مشترك دولت فدرال و ایالتها و شهرداری‌ها بود و باید بر اساس توسعه و پرورش افراد مكزیكی و در جهت تقویت روحیه وطن پرستی و اعتقاد به وحدت مكزیك و عدالت گسترش یابد. آموزش در مؤسسات آموزشی دولتی رایگان و اجباری است. آموزش دوران ابتدایی عبارتند از 6 سال دوران ابتدایی كه از شش سالگی آغاز شود.
از سال 1979 پیشنهاد شد كه این دوران به 10 سال افزایش یابد و 3 سال از دوران متوسطه که غیر اجباری بود به آن اضافه شود.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی مكزیك ـ ص 38

تانزانیا
برخی از ویژگیهای فرهنگی این مردم:
- به موسیقی غربی علاقه‌ای شدید نشان می‌دهند.
- مردم تانزانیا از جنبه معیشت، اعتقادی به دیروز و فردا ندارند.
- دارای روحیه‌ای مسالمت جو می‌باشد و اعتراض و مخالفت در آنها كمتر دیده می‌شود.
- علاقه به زندگی و لذت آن بسیار مشهود است و البته زندگی در هر شرایطی مطلوب آنان است.
- در مقابل عقاید مخالف دارای روحیه تسامح و در دفاع از عقیدة خود حساسیت زیادی ندارند.
- وضعیت زنان بدلیل فقیر، و الزام به فعالیت و كار در همه شئون زندگی و عدم برخورداری از مواهب فرهنگی و اجتماعی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.
- خونسردی، آرامش، زندگی توأم با خوشگذرانی و رقص و خنده از خصوصیات مردم تانزانیاست. مردمی شاد و همیشه خندان و متبسم و اهل مزاح می‌باشند. ظاهراً غم و اندوه برای آنها معنی ندارد. خنده یكی از عادات اجتماعی مردم است.
در قاره آفریقا بطور كلی با فرهنگی به همراه ویژگیهای زیر روبرو هستیم:
الف) فرهنگ آفریقا مذهبی است. آفریقایی ها برای پدیده‌های پیرامون خود روح و قدرت تأثیر در سرنوشت انسانها قائل است. وقتی او به ادیان دیگر می‌گرود عناصر سنتی اعتقاد خود را نیز رها نمی‌كند.
ب) در آفریقا و تانزانیا افراد مسن از احترام زیادی برخوردارند. بیشتر از این اعتقاد نشأت می‌گیرد كه مرگ، بیماری، صاعقه و سایر بلایای طبیعی از خشم خدایان نتیجه می‌شود و كسی كه عمر طولانی دارد مغضوب خدایان نیست. پس چون پاك و مورد توجه ارواح و خدایان است احترام و اطاعتش واجب می‌شود.....
ج) آفریقا چون به سلطه روح اشیاء اعتقاد دارد در هنر معمولاً گرایشی به كلاسیسم ندارد. او وقتی پدیده‌ای را نقاشی می‌كند نمی‌تواند آنچه می‌بیند ترسیم كند. بلكه آنچه را در ذهن خود از او می‌سازد تصویر می‌كند یا می‌تراشند.
د) از دیگر ویژگیهای فرهنگ بومیان، جامعه‌گرایی است.
در این كشور فقر مهمترین عامل تعیین كننده چگونگی فرهنگ است.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی تانزانیا ـ ص 40، 42و43

قطر
مهمترین معضل فرهنگی و اجتماعی كه تقریباً در سالهای اخیر پیدا شده است مربوط به استخدام خدمه خارجی و سپردن فرزندان خردسال به دایه‌های فیلیپینی، هندی و بنگلادشی و نیز پیدایش پدیدة جدیدی به نام ماهواره می‌باشد.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی قطر ـ ص 22

گینه
فولانیها به طور خانوادگی خود را همواره حساس به اسلام دانسته و لحظه‌ای از تعلیم فقه مالكی خودداری نمی‌ورزیدند. اینها احساسی از جهان شمولی اسلامی دارند كه هرگونه انحرافی از آن، گناه محسوب می‌شود. «مردین هسكیت» معتقد است فولانیها هنگام سفر حج، با آن احساس و شناختی كه از جهان شمولی اسلام داشتند، خود را بیشتر با قدرت احساس می‌كردند.
عامل مهم نیروی نظامی و جهاد آنگونه كه متعاقب رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام به عنوان ركن اصلی بسط قلمرو ارض اسلام در میان مسلمین مطرح بود، در كشاندن تمامی منطقه به حیطه اسلام نقش اساسی ایفا نموده. مسلمانان فولا شدیداً معتقد بودند كه كشتن كفار، فوز عظیم است و نباید درنگ كرد. لذا در نبردها شركت نموده و هزینه‌های آنها را تأمین می‌كردند.
هنگامی كه هر منطقه تسخیر می‌شد، بلافاصله مبادرت به تحریر قرآن كریم بر روی الواح چوبی می‌شد و سپس رهبران مذهبی امور تبلیغاتی و آگاه سازی تازة مسلمانان را فراهم می‌ساختند و بدین ترتیب تفسیر قرآن و مدح و ستایش حضرت پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) در دستور كار حكومت اسلامی وقت قرار می‌گرفت.
پیدایش اشعار مذهبی و سرودهای اسلامی از همین مقطع به بعد، نقش مهمی در جذب قلوب مردم به سوی درك اسلام ایفا كرده است.
اسلام در تار و پود جامعه حضور دارد. مردم مسلمان گینه و بویژه اقوام فولا و مالینكه وابستگی عجیبی به اعتقادات اسلامی دارند. در تمامی كوی و برزن هنگام برگزاری نمازهای یومیه و بویژه روزهای جمعه، صفوف طویل نمازگزاران حتی در سطح خیابانها و كوچه‌ها تشكیل می‌شود.
مردم گینه در مقابل پذیرش حق، بسیار رام هستند و چنانچه در یك فضای استدلالی برای آنان مفاهیم اصیل اسلام مطرح شود، به راحتی می‌پذیرند و كمتر لجاجت به خرج می‌دهند. به خاطر همین وابستگی به اسلام است كه معمولاً «گینه» و بالاخص «فوتاجلو» را به منزله‌ی قلب اسلام در آفریقا می‌شناسند.
وضعیت اعتقادی مردم به گونه‌ای است كه حكومت نیز سعی دارد به هر گونه خود را به آن انطباق دهد. معمولاً در روزهای جمعه ریاست جمهوری و كلیة اعضای كابینه‌، در مراسم نماز حضور دارند. برپایی مسابقات قرآن(قرائت)، اعم از سراسری، دانشجویی و دانش‌آموزی، از پدیده‌های معمولی تحرك سیاسی مسلمین می‌باشد. مساجد، فعالیت‌ وسیعی دارند.
در نیمة اول سال 1993 كنفرانسی به نام اولین كنفرانس سراسری امامان جمعه و جماعات در كوناكری برگزار شد. طی این كنفرانس امامان همواره خواهان مبارزه با مفاسد اجتماعی، اجرای دستورات اسلامی در امور جامعه و ... بودند و همة این واقعیات، نشانه‌هایی صریح و روشن از عمومیت و حقیقت وجود ایمان اسلامی قومی در جامعة گینه است.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی گینه ـ ص 37، 39و43


ویتنام
آداب و رسوم مردم بسیار جالب و با اهمیت می‌باشد اما متأسفانه در سالهای أخیر با ورود بعضی از فیلم‌های سینمایی و ویدئویی, این فرهنگ غنی تحت تأثیر دست‌آوردهای غریبه گردیده و نه تنها مبلغی پول از جامعه گرفته شده و به جیب خارجی‌ها ریخته شده بلكه آثار سوئی بر فرهنگ و آداب و سنت‌های مردم گذاشته است و لذا حزب به دولت توصیه نموده كه در این مورد توجه كافی مبذول نموده تا با سرمایه‌گذاری و دادن امكانات به هنرمندان ویتنامی، مشكلات فرهنگی موجود را رفع و كوشش گردد تا فرهنگ ویتنام توسعه و گسترش یابد.
مردم می‌كوشند تا برای زندگی بهتر بعد از مرگ هر چه بیشتر پرهیزگار شوند. یكی از بهترین شیوه‌ها برای پرهیزگار شدن، كمك به دیگران است و انتظار است كه رهبران، بیش از هر كس پرهیزگار باشند.
هر كس كه ادعای قدرت داشته باشد باید نسبت به ملاحظات ظاهری حساس باشد و عكس‌العمل فوری در قبال بی‌حرمتی به آن نشان دهد. یكی از اشكال عكس‌العمل، فاصله گرفتن از كسی است كه بی‌احترامی می‌كنند.
در ویتنام هیچ فرد خائن مشخصی وجود ندارد. زیرا كه همه افراد اعم از میانسال و یا كهنسال، مربوط به همه طرفهای متقابل و همه موضوعات سیاسی بوده‌اند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی ویتنام ـ ص 30، 33 و35

برزیل
در این كشور كه همیشه زیر سلطة سفید پوستان بوده است، تعیین سهم سرخ پوستان و سیاه پوستان در فرهنگ امروز آن بسیار مشكل است. سهم آنان در این فرهنگ با توجه به تاریخ هر منطقه و ساختار موجود در روابط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی متفاوت است. به همین دلیل تأثیر سرخ پوستان در ناحیة آمازون، به مراتب از سایر نواحی بیشتر و نفوذ فرهنگی سیاهان در سراسر ساحل، بویژه در ایالتهای ریودوژانیرو، بامبیا، میناس ژرایس، نیرومند و فعال است.
نباید فراموش كرد كه سرخ پوستان و سیاهان، همواره بعنوان بردگان و رعایای محروم از حقوق انسانی در حیات برزیل سهیم بوده اند ولی به رغم همة این بی‌عدالتی‌ها شجاعت كافی برای پیكار و مقاومت داشته‌اند.
از جمله رسوم و معتقدات كه از سرخ پوستان و آفریقا‌ییها به ارث مانده و در میان طبقات متوسط زنان برزیلی متداول است عادت پوشیدن لباس قرمز رنگ است. «خاصه در نواحی شمال شرق و آمازون». این حسن انتخاب در نواحی سبز و خرم و یا در مناطق خشك و ریگزار زمینه گیرا و مهیجی فراهم نموده و جذابیت خاصی به زنان می‌دهد.
سیاهان برزیلی و آمریكایی به موسیقی علاقة زیادی دارند و موسیقی جاز مؤید این أمر است. لیكن سیاهان آمریكایی بیشتر به نغمه و آواز می‌پردازند در حالی كه سیاهان برزیلی بیشتر متوجه رقص و حركات بدنی هستند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی برزیل ـ 46-43


انگلستان
انگلیسی‌ها نسبت به اظهارات كلی و بدون پایه و اساس بی‌اعتمادند. آنها بیش از دیگران نسبت به آنچه دقیقاًَ قول داده‌اند، عمل می‌كنند. بنابراین، می‌خواهند دقیقاً بدانند كه خود را به چیز متعهد می‌كنند.
فرانسوی‌ها اعتقاد دارند، وقتی كه با یك انگلیسی مشغول بحث هستند به هیچوجه نباید باوی چانه زد، زیرا در آن صورت، انگلیسی فرد چانه زننده را به چشم یك خرده سوداگر و یا فروشندة دوره گرد، پنداشته و ارزشی برای وی قائل نخواهند شد، بلكه برای موفقیت در برخورد با یك فرد انگلیسی باید وضع خود را نشان داد و برگفتة خود تأكید كرد بدون آنكه لازم باشد علتی برای آن ذكر گردد و این ثبات قدم، ارزش طرف مقابل را در برابر فرد انگلیسی افزایش خواهد داد.
فرانسویان در مورد همسایه‌های انگلیسی خود، اعتقاد دارند كه ایشان در طول تاریخ به خوبی توانسته‌اند شراب نو را در جام كهنه بریزند و در مقایسه بین خود و انگلیسی‌ها معتقدند كه یك فرانسوی یعنی یك مرد عاقل؛ دو فرانسوی یعنی بحث و گفتگو؛ سه فرانسوی یعنی بی‌نظمی و آشوب. و یك انگلیسی یعنی یك ابله، دو انگلیسی یعنی باشگاه ورزشی و سه انگلیسی یعنی امپراطوری بریتانیا.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی انگلستان ـ ص 55

اندونزی
موضوع تعدد زوجات در اندونزی رواج نداشته و برای كارمندان دولت یا پرسنل این امر منع قانونی دارد.
مقامات اندونزی معتقدند كه جامعه هنوز به بلوغ كافی برای تحمل بسیاری از آزادیهای سیاسی و و اجتماعی، مثل تشكیل احزاب «غیر از سه حزب موجود» یا آزادی بیان و تشكیل اجتماعات، نرسیده است و اعطای پیش از موقع چنین فرصتهایی به جامعه، باعث ایجاد ناآرامی و بی‌ثباتی شده و روند توسعه كشور را مختلف خواهند نمود.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی اندونزی ـ ص 40و44

بلژیك
دولت، آموزش انحصاری معلمین را در اختیار خود داشته و معلمین توسط مقامات محلی انتخاب می‌شدند و جهت تدریس در مدارس به گواهینامه نیاز داشتند. این شیوة تعلیم و تربیت با مخالفت شدید گروههای مختلف در بلژیك مواجه گردید و انعكاس سیاسی آنچه كه با نام جنگ مدارس نامیده شد، حتی تا اواسط قرن بیستم نیز دراین كشور تداوم داشته است.
در بلژیك مردم در زمینة نظافت عمومی و شخصی، حساسیت زیادی نشان می‌دهند و در صنعتی‌ترین شهرهای این كشور نیز آلودگی‌ هوا اجتناب ناپذیر است. مردم به نظافت خود و شهرشان اهمیت زیادی می‌دهند.
بلژیكی‌ها به شوخ طبعی معروفند. اگر كسی بلژیك را كوچك بخواند، به شدت عصبانی می‌شوند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی بلژیك ـ ص 40
پرتغال
مردم پرتغال به دلیل بی‌ثباتی فرهنگی كه بر آنها تحمیل شده است دارای یك نوع «همبستگی عاطفی اجتماعی» ویژه‌ای با یكدیگر می‌باشند. بدین ترتیب مردم پرتغال را می‌توان به هنگام وقوع و بروز بحرانهای ناشی از حوادث طبیعی و یا در برخورد با گروههای غیر مشابه اجتماعی با یكدیگر مشاهده نمود.
بسیاری از ارزشهای فرهنگی ویسكوزها مثل مهربانی، خونگرم بودن، تجلی خود را تا به امروز در این جامعه حفظ كرده‌است.
می‌توان مردم پرتغال را مردمی«صلح طلب»، «راحت طلب»، «خانواده دوست» و طبعاً «مصرف كننده» خواند. صلح طلب به این معنا كه پرتغالی‌ها پرخاشگر و خشن نبوده و چه از جنبه روابط و مناسبات انسانی در داخل جامعه و چه از جنبه بین‌المللی «سازشكار» می‌باشند.
در پرتغال در چارچوب خانواده، «حاكمیت روانی» و«مدیریت منزل» با خانم‌هاست و مردها بیشتر«مطیع همسرشان» بوده و بعضاً «رئیس صوری و خنثی» در خانواده می‌باشند.
از ویژگیهای دیگر كه در جامعة پرتغال برجسته می‌نماید یكی «مهربانی و عطوفت مردم» و دیگر «انعطاف پذیری سیاسی ـ روانی جامعه» در مورد اقلیتهای نژادی و مذهبی می‌باشد كه در كمتر كشور اروپایی چنین دوستانه، مشاهده می‌گردد.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی پرتغال ـ ص 53، 54و55

سویس
پاپ مخالف است كه زن بتواند كشیش شود و نمی‌تواند چنین اجازه بدهد، اما این در آینده تغییر خواهد كرد و برای این مسئله راه حلی باید پیدا نمود.
بر اساس دستورات كلیسای كاتولیك مردان متأهل نمی‌توانند كشیش شوند. در آینده باید این اجازه به آنها داده شود. اما كشیش‌هایی كه در حال حاضر مجردند، نمی‌توانند ازدواج كنند.
تعداد جشنها، آداب و رسوم مردم سوئیس همچون سایر مناطق، بدواً با انگیزه‌های مربوط به فصول و یا جشنهای مذهب پای گرفتند و پیامشان برای دور كردن اندیشه‌های ناپسند و فراخوان رحمت و بركت برای كار بر روی زمین، یاد آور نشاط، برداشت محصول، به پایان رسیدن زمستان و یا گرامیداشت یك رخداد تاریخی بود و در كل، تمام این جلوه‌گری‌ها، همواره به سان نمادی از ایمانی قوی در درون مردم، جای گرفته است و یا همچون عاملی برای تحكیم پیوندها یا جامعه‌، تجلی می‌كرد.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی سوئیس ـ ص 36، 46 و 47

سریلانكا
مردم سریلانكا تحت تأثیر افكار و آداب و رسوم بودا، ساكت، آرام، میهمان نواز و صلح جو می‌باشند. اگر چه اشعار فرهنگی غرب در سریلانكا به چشم می‌خورد ولی توجه مخصوص به حفظ سنت‌ها و ارزش‌های فرهنی جامعه توسط مقام‌های حكومتی و مردم وجود دارد، در فرهنگ مردم، توجه، بیشتر به انسان است و رابطه انسان با خود او مطرح است نه دیگران.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی سریلانكا ـ ص 17

آنگولا
همبستگی مردم از افزایش طلاق كاسته و امروزه این مسئله عملی نامطلوب تلقی می‌شود گر چه تعدد زوجات خاصه بین كهنسالان و روستاییان امری طبیعی می‌باشد ولی جوانان امروزه كمتر به این مسئله گرایش دارند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی آنگولاـ ص 16

ژاپن
غالب مردم ژاپن به خانواده اهمیت زیادی می‌دهند، به عهد خود وفا دارند، دروغ نمی‌گویند، تهمت نمی‌زنند، غیبت نمی‌كنند، و همواره «ژاپنی‌گرا» هستند یعنی اینكه رابطه حقیقی آنان با خودشان است و خارجی همیشه خارجی است. بنابراین در برخورد با خارجیان، همواره برخوردی توأم با نزاكت، تبسم، كم صحبتی و عدم گفتگو پیرامون مسائل جدی دارند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی ژاپن ـ ص 22

لائوس
مردم لائوس دارای فرهنگ اصیل، و به دور از مفاسد اجتماعی فراگیر می‌باشد، در میان آنان دزدی، تجاوز به مال و حقوق دیگران كمتر مشاهده می‌شود و عموماً مردمی شاد و قانع به نظر می‌آیند و این چیزی نیست كه رژیم حاكم آن را بنا نموده باشد بلكه فرهنگ آنان چنین بوده است. درمورد كسبه جزء با وجود آنكه احتیاج و فقر آنان كاملاً مشهود است ولی هیچ اصرار و تبلیغی در مورد فروش اجناس خود نمی‌كنند.
در میان بیشتر مردم شهر نشین لائوس تمایل آشكار به فرهنگ سنتی وجود دارد. میلی كه دولت در حال حاضر در پی سوق دادن آن به طرف اهداف آینده خود می‌باشد. در خیابانهای «وین‌تیان» پوسترهایی از رقص‌های سنتی نصب و افراد هنرمند به تصویر كشیده شده‌‌اند و مردم به یانكها (روحانیون بودایی) احترام می‌گذارند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی لائوس ـ ص 21

زیمبابوه
زمین در نزد مردم زیمبابوه به رغم تعدد قبائل از قداست و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است بطوری كه آداب و رسوم مردم این كشور مستقیماً با زمین اجدادی خود گره خورده است و با انتقال این زمین به آیندگان در واقع میراث فرهنگی و آداب و رسوم خود را برای بازماندگان به ارث می‌‌گذارند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی زیمبابوه ـ ص 46

گابن
گفته می‌شود درصد كثیری از زنان غیر از زوج شرعی و قانونی خود با دیگران روابط نامشروع دارند كه این عادتی از عادات زشت غربی است كه اخیراً در آ‏فریقا (بیشتر در جامعة غیر مسلمان) رواج یافته است.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی گابن ـ ص 23

بنگلادش
راحت طلبی و عشق به تعطیلی از دیگر خصوصیات مردم بنگلادش است. ویژگی دیگر مردم بنگلادش برخورد بسیار احترام آمیز آنان با خارجیان می‌باشد. آنان همانند دیگر مردم شبه قاره به موسیقی عشق می‌ورزند.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی بنگلادش ـ ص 70

كره شمالی
در كرة شمالی طلاق پدیده‌ای بسیار نكوهیده شمرده می‌شود و آمار آن در اجتماع بسیار پایین است.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی كره شمالی ـ ص 20

بوركینافاسو
این مردم از نطر وفای به عهد شهرت دارند و اهمیت زیادی برای قول و قرار خود قائل هستند. از خصوصیات دیگر این مردم طبع بلند آنهاست و غرور ملی كه برای خود قائلند و خصوصیت دیگر شاد بودن مردم می‌باشد.
مباحث كشورها و سازمانهای بین‌المللی بوركینافاسو ـ ص 3
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم خرداد 1388ساعت 9:12 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

استان خوزستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

(تغییر مسیر از خوزستان)
پرش به: ناوبری, جستجو
استان خوزستان
موقعیت
نقشهٔ ایران که در آن خوزستان مشخص شده است.
اطلاعات
مرکز استان:
 • مختصات:
اهواز
 مختصات: .N° .E°
مساحت :  ک‌م۲
جمعیت():
 • پراکندگی :

 /ک‌م۲
شمار شهرستان‌ها:
منطقه زمانی: IRST (UTC+۳:۳۰)
  -تابستان (دی‌اس‌تی): IRST (UTC+۴:۳۰)
زبان(های) اصلی:

استان خوزستان با مساحت ۶۴٬۲۳۶ کیلومتر مربّع در جنوب غربی ایران در جوار خلیج فارس و اروندرود قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران است. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است.

خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی به استان اصفهان، از شمال غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقی به استان چهارمحال و بختیاری و استان کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس، و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود. این استان با جمعیّت ۳٬۷۴۶٬۷۷۲ نفر دارای ۶۴۴٬۰۴۰ خانوار است.[نیازمند منبع] استان خوزستان در محدوده ۴۷ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۳۹ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ و ۲۹ درجه و ۵۸ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۵۸ دقیقه شمالی از خط استوا قراردارد.

خوزستان از جمله استان‌هایی است که در طول جنگ هشت ساله دچار آسیب و خسارت فراوانی شد. اشغال طولانی‌مدت برخی مناطق استان، موشک‌باران دایمی برخی شهرها (به خصوص دزفول)، و حملات هوایی و زمینی به شهرهای بستان، هویزه، سوسنگرد، اهواز، شوش، شادگان و بسیاری از مناطق دیگر، همه و همه باعث آسیب‌های فراوان به سرمایه‌های طبیعی و انسانی و زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن شدند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم فروردین 1388ساعت 1:12 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

توجه ×××××××××××××××توجه

سلام خدمت دانشجویان و هنر آموزان رشته هتلداری

  ابتدا در همین جا لازم به ذکر بگم که کلیه مطالب این وبلاگ از سایت هتلداری می باشد و همچنین کلیه مقالات نیز از استاد گرانبها آقای ژیان دربندی می باشد .

در مورد آقای بیضاوی که همه شماها اطلاع دارید که این فرد با استفاده از مقالات و مطالب دیگران در بالا بردن خویش این عمل زشت رو انجام دادند.

حالا نوبت ماست که جلوی این آبرو ریزی و این فاجعه رو بگیریم .پس بیاییم با یک نامه به سازمان گردشکری از ایشان شکایت کنیم .

 

                                            به امید روزی که از این نوع مشکلات نداشته باشیم    با تشکر

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387ساعت 3:51 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

لغات هتلداری

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم خرداد 1386ساعت 4:28 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

هتل های پر ستاره مدیران بی ستاره:

هتل های که مبلغی بعنوان ورودیه ازمشتریان برای ورود به هتل دریافت می کنندهنوزنمی داننداگرهتل پرستاره است مدیران بی ستاره انتخاب کرده اندزیرااطلاعاتی اندکی ازامورهتلداری ندارندونمی دانندکه لابی علاوه برمراجعه مسافران براي گرفتن اتاق،محل ملاقات ميهمانان وانتظارآنان براي ديدن دوستان واستراحت مسافران مي باشدكه بايستي با داشتن مبلمان راحت وبادوام وآبرومند،براي اين منظور اختصاص داده شود.امرورودوخروج ميهمانان نيز ، ازلابي آغاز مي شود.
بایدازاین مدیران بی ستاره سئوال کرداگردرچنین هتلی میهمانی داشته باشیدبرای اینکه بخواهیددنبال میهمانتان برویدکه ازاودعوت به عمل آورید یامیهمانتان رابه فروذگاه ببریدبایدورودیه بپردازید؟
چنا نچه بناست در چنین هتل های اتاق رزروکنیدبایدورودیه پرداخت کنید ؟
لابی محل قرارمهیمانان هتل است اگرشما در هتل اقامت دارید وقرارملاقات داریدبایددرخیابان ملاقات کنید؟
ودرکافی شاپ بیرون ازهتل پذیرای میهمانتان باشید؟
اگرهتلی مبلغی برای ورودیه درنظرگرفته اطمینان می دهیم که هتلی نخواهد بودکه بتواندرضایت میهمانان رافراهم کندزیرامدیریت چنین هتلی شایستگی اداره کردن هتل بی ستاره راهم نخواهد داشت بهتراست ازاقامت دراین هتل هاصرف نظرکنیداین مدیران موزه راباهتل اشتباه گرفته اندوهنوز نمی دانندکه امروزه درجهان بسیاری ازموزه هاهم ورودی دریافت نمی کنددر هتلهاهنگامي كه رفت آمدهازيادترباشد،سودبيشتري عايد خواهدشدرفت وآمد هازمانی افزايش خواهند يافت كه مشتريان ازخدمات وسرويس هاي ارائه شده رضايت داشته باشندواين رضايت هنگامي حاصل خواهدشد كه آنچه به مشتريان ارائه شده است ارزش مبلغ دريافت شده راداشته باشدتامشتريان بطوردائمي به هتل مراجعه كنندواين روند همچنان ادامه يابدفقط بعضی ازرستوران های خاص که برنامه های زنده دارند مجازهستندمبلغی بعنوان ورودیه Mini Charge دریافت کنندکه مشتریانی که مایل هستند یک قهوه یا چای صرف کنندازسالنی که فاقد برنامه های زنده میباشد استفاده کنندمبلغی راکه برای ورودی ازمشتریان دریافت کرده اند درزمان پرداخت صورت حساب محاسبه واز حساب مشتری کسرمی نمایند

 

پاسخ به ایمیل هاوتماس هاباسایت هتلداری

بااظهارتشکروامتنان،باعث سربلندی وخوشحالی است ازاینکه سایت علمی هتلداری ایران اینقدرموردتوجه قرارگرفته که هرروزشاهدتماس فراوان دانشجویان مدیریت هتلداری،مدرسین ،آموزشگاههای هتلداری ،مدیران وصاحبان هتل؛کارکنان هتل ،دانشجویان معماری،مهندسین هتل ساز،مشاورین،نشریات از سراسرکشورچه ازطریق سایت،ایمیل،تلفن،فکس میباشیم که نشان ازعلاقمندی ونیازبه تنها منبع هتلداری میباشدو اینکه اینجانب را موردلطف اعتماد،تشویق وتقدیرقرارداده ایدقدردانی می نمایم.
طی تماس های فراوان که باسایت هتلداری گرفته میشود از نکته های بسیارجالب وخواندنی که توسط دانشجویان رشته هتلداری ازنحوه تدریس مدرسین ومطالب ارایه شده دربعضی ازکلاسها که ربطی به صنعت هتلداری نداشته وکاربردی نبوده وباعث دلسردی وازبین رفتن انگیزه درکارآموزان گردیده ونکات ومسایلی که دررابطه باامورهتلداری و مدیریت هتل درآموزشگاهای هتلداری مطرح یاتدریس میشود آگاه می کنیدبه همین دلیل لازم شدبرای پیشرفت صنعت هتلداری مقالات یامطالب کلیدی درسایت قراردادشودتادانش پزوهان به مطالعه بیشتربپردازند تابدانندکه انجام خدمت درتمام کارهای صنعت هتلداری نیازبه تخصص داردوافرادی که بااطلاعات اندک وبدون سابقه بخواهنددرصنعت هتلداری کاری انجام دهند جایگاهی نخواهندداشت
نکته دیگراینکه بعضی جزوات درسی که درکلاسهای مدیریت هتلداری یابخشهای دیگرهتل ارایه میشودنامی ازمنبع یا مولف برده نشده یابه غلط نام مدرس نوشته شده،مردم خوب متوجه هستندبسیاری ازجزوات درسی که درکلاس های مدیریت هتلداری داده میشود ازکتاب های اصول ویاتکنیک هتلداری یاازسایت هتلداری یاازمقالات اینجانب درنشریات کشوراست واگرنامی ازمنبع یامولف ذکرنمی شودحکایت ازبی اطلاعی این افراددرآموزش وامورهتلداری است سایت علمی هتلداری ایران برای اگاهی عموم قسمتی را برای نفد کتاب و سرقت فرهنگی در سایت قرار داده که مورد توجه بسیار قرار گرفته است چنانچه نمونه های دیگری ازسرقت های فرهنگی راآکاه شویم پس ازجمع آوری اطلاعات وتحقیقات لازم ومستنددرسایت هتلداری معرفی خواهیم کردسایت علمی هتلداری ایران پیشاپیش ازاینکه باارسال این جزوات درسی ویاتماس باسایت استفاده سرقت کنندگان فرهنگی رامعرفی میکنید تشکرمی نماید.
درموردسؤالات درسی مدیریت هتلداری که درسایت قرارگرفته پاسخ تمام آنهاراباصرف وقت ومطالعه درکتاب های اصول و تکنیک هتلداری ومقالات اینجانب میتوان مشاهده کردیااز مدرسین مدیریت هتلداری سؤال نمائید.
خواهشمنداست نام وآدرس تلفن تماس را فراموش نفرمائید با تشکر
تلفن تماس 1180996-0912
فکس 8816173-0511

 

 

وقتی مسافر بفروش میرسد

پول پرداختن به تاكسي به دلیل اینکه مسافر به هتل آورده عدم مديريت وناآشنا بوده با اصول هتلداري است چنين مدیرانی که به امیدراننده تاكسي باشد که میهمانی به هتل بیآوردوازاین بایت وجهی به تاکسی پرداخت نمایدهرگز نمي توانندسرویس مطلوبی ارایه نمایندومديریت هتل رابعهده بگيردحتي اگرآموزش ببيننددرتمام جهان هتلداری رقابت و ابتکاربرای جلب مشتری است واي بحال چينن هتلي که مدیریت هتل بجای رقابت در سرویس دههی بهتر به میهمانان برای راضی نگهداشتن راننده تاکسی تلاش نماید تا مسافر بیشتری به هتل او بیآوردبهتراست با كنجكاوي وجستجووبررسي رمزموفقيت رقيبان رابدست آوردو با پيروي ازآنهاوياايجاد تغييردرشيوه آنها،آنطوركه مناسب باشد به مقصوددست يافت .
از تعداد مسافري كه به هتل مراجعه كرده مي توان آماري گرفت كه چنين هتلي در سال چه مبلغ پول به تاكسي پرداخت نموده آيا این مدیران فكر كرده انداگراين مبلغ راهزينه تبليغ در نشریات يا راديو تلويزيون یا سایت های مرتبط مي كردند سود بيشتري عايد مي شده ياوسايل كهنه فرسوده راتعويض مي كردند يا کمی زحمت بخود میدانندو سرويس دههي خدمات را بهتر مي كردند .
نكته جالب ترآنكه ازنام هتل بزرگ وهتل بين اللملي استفاده می کنندووابسته به راننده تاكسي همان شهرهستند وبرای راضی نگهداشتن راننده تاکسی که مسافر بیشتری برای اوببردسکه طلاجایزه تعیین می کنند،ولی برای راضی نگاه داشتن میهمانان هتل هیج هزینه ای نمی کنندبرای جلب وحذب میهمان راههای فراوانی وجوددارد

 

قهوه جوش برقي (قهوه ساز)

پيشنهاد ميشوددرهريك ازاتاق هاي هتل يك دستگاه قهوه ساز برقي قراردهندكه مهمان درهرزمان استراحت دراناق بتواندازاين دستگاه استفاده كند مزاياي اين كاردرزير توضيح داده شده
• هتل ميتواند مبلغي را روزانه به هر اتاق اضافه شارژ كند كه باعث درآمد اضافه خواهد بود
• هر قهوه يا چاي كه در اتاق سرو ميشود سود آنچنانی براي هتل ندارد زيرا چنانچه اشغالي آسانسور پيك مصرف برق آسانسور و استهلاك آسانسور محاسبه شود حتي قهوه يا چاي رايگان در اتاق نيز گذاشته شود به صرفه هتل خواهد بود
• اين كارباعث رضايت ميهمان قرار خواهد گرفت كه جنبه تبليغي آن بسيار بالا خواهد بود
• كارمند ي براي اين منظور نمي خواهد در نظر گرفت در نتيجه وقت كارمند به كارهاي مفيدتروسودآورترصرف خواهدشد.
• از ماندن ظروف چاي يا قهوه كه معمولا هتل ها كنترلي روي آن ندارنددراتاق هاجلوگيري خواهد شد
• شكست ظروف چاي دراتاق هاكمترخواهد بود

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1385ساعت 10:59 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

استفاده از رنگ ها براي طراحي درهتلداري

رنگ هميشه مطابق با نور بايد انتخاب شود زيرا كه ايندو رابطه بسيار نزديك با يكديگر دارند . ايندو در كنارهم پيامهاي روانشناسي گوناگوني را در سطوح محرك و غير محرك انتقال مي دهند رابطه متقابل ايندو نشات گرفته ازاين حقيقت است كه رنگي كه ما مشاهده مي كنيم بخاطر نوروانعكاس نور مي باشد به عبارت ديگر وقتي رنگ خاصي را در منبع نورديگري مشاهدكنيم آن رنگ كاملا متفاوت با رنگ اوليه است(به عنوان مثال رنگ درزيرنورفلورسنت مشاهده شود يا نورلامپ نئون) يا وقتيكه درنورمستقيم يا غير مستقيم مشاهده گرددبا يكديگر متفاوت است. منابع مختلف نور داراي رنگهاي مختلفي مي باشند .

اين منابع شامل لامپ نئون، شمع ، خورشيد مي باشند .

نكته ديگراينكه وقتي نور به جسمي مي تابد بعضي از نورها جذب مي شوندويكي ازآنها منعكس مي گردد كه آن بازتاب رنگ اصلي اش است كه نوربه آن تابيده .علاوه برته مايه هررنگ ،درخشندگي واشباع نور دربازتاب رنگ موثرند،سطح اشباع هررنگ را مي توان به عنوان بخش خالص آن رنگ درنظرگرفت. زرد خالص داراي سطح اشباع بيشتري نسبت به يك سايه زرد مي باشدكه مخلوطي از زرد وسياه يا انعكاس رنگهاي ديگراست از رنگهاي سرد و روشن مي توان درطراحي رستوران ها بهره گرفت و مكان فوق را بزرگترازاندازه واقعي جلوه گرساخت . فضاي ايجاد شده با چنين رنگهايي ازحد متعارف بزرگترووسيعتر به نظرمي رسند عكس اين عمل به كمك رنگهاي تيره وگرم امكان پذيراست، اتاقهاي كه از اندازه حقيقي بزرگتروسقف بلند تري دارند با استفاده ازاين رنگ ها كوچكتر ودرنتيجه صميمي تربه نظرمي رسندو براي جلب توجه مناسبندرنگهاي كرم،سايه وروشنهاي زيبايي درفضا ايجاد مي كنند ومحيط گرمي را فراهم مي آورند .

رنگهاي اصلي و روشن براي رستورانهاي غيررسمي و Fast Food  مناسب اندكه عملكرد در اين رستورانها سريع مي باشد در برخي اماكن فوق از چراغ و نور فراوان استفاده مي شود و اين نور زياد رنگها راخنثي كرده و باعث خستگي چشم مي شود و تاثير عملكرد طراحي را كاهش مي دهد .

رنگهاي ملايم و لطيف اثر آرام بخش دارند و باعث تلطيف روح مي شوند ، رنگهاي ملايم علاوه براينكه مكانهاي كوچك را بزرگترنشان مي دهند محيط آرام و ساكتي را فراهم مي كنند .

رنگهاي روشن نيز اتاق را روشنتر نشان مي دهد چون درخشندگي رنگ عملكرد سايه خودرنگ است .

رنگهاي روشن نظير رنگ زرد درخشان تر از رنگها ي تيره اي نظير آبي سير به نظر مي رسند ، حتي اگردر مقايسه متوجه شويم كه تابش هردورنگ يكسان است .تابش يا درجه درخشندگي درواحد روشنايي كه  Lumens  مي باشد رامي توان اندازه گيري كرد به اين صورت كه سطوح تيره جاذب نور وسطوح روشن منعكس كننده نورمي باشند .

  

 همان طوركه قبلا به آن اشاره شددرخشندگي تحت تاثيرسطح روشن قرار مي گيرد.رنگها باخودهزارا ن  نكته و معناي مختلفي را بهمراه مي آورند ، رنگها مي توانند نشانه اي از حالت ، سبك ، فرهنگ يا كشور خاصي باشند . به عنوان مثال ، رنگ ارغواني ، رنگ سلطنتي است ، رنگ سبز نشانگر رنگ طبيعت . رنگهاي ملايم را بيشتر در معماري پست مدرن مشاهده مي كنيم و رنگهاي قرمز و طلايي در رستورانهاي چيني متداولند . رنگ بايد متناسب با شرايط اقليمي انتخاب شوند . مثلا رنگ هاي سرد در شرايط اقليمي گرم كار برد دارند و از رنگهاي گرم بيشتر در شرايط آب هوايي سرداستفاده مي شود همچنين بايد بدانيم كه رنگهاي سرد عموما ازبين برنده اشتها هستندوشايدبه همين دليل است كه ما هرگز غذا رابا رنگ آبي نمي بينيم در نتيجه حتي درمناطق گرمسير،رنگهاي سردبايددركناررنگهاي گرم بكار روند .

استفاده ازرنگهاي مدروز عموما بخاطر جلب مشتري وسود بيشتر است در اوائل دهه 1980 رنگ آميزي رستورانها بيشتر به سمت رنگهاي سرد تمايل يافت مثل سبز روشن ، آبي سير و آبي آسماني كه اغلب با رنگهاي قرمز،صورتي  هلوئي يا سرخ سفانين تركيب مي شدند.دراواخر دهه 1980 رنگهاي روشن خالص پايه هاي اصلي مد شد ند و در طراحي رنگ رستورانها استفاده مي شدند .

 

از تجزبه تحليل رنگ به سه حقيقت دست مي يابيم :

 

1.   اثر هر رنگ بستگي به سايه و غلظت رنگ دارد آبي آسماني ، آبي سير و رنگ آب همه آبي هستند اما هريك تداعي كننده معناي مختلفي مي باشند و تاثيرشان متفاوت است .

2.   درك احساس رنگ با تغيير فاصله از آن رنگ تغييرمي كند زمانيكه طراح رنگي را انتخاب مي كند  بايد فواصل عمومي را از ديد مشتري به هنگام ورود به سالن در نظر بگيرد .

3.   بررسي هاي انجام شده درمورد تاثيرات رنگ به طريق علمي توسط كارشناسان و متخصصان صورت گرفته . وبيشترين اختلاف در مورد اثر رواني رنگهاست . تاثيرخصوصيات رنگها از نظر روانشناسي بصورت مجزا تعبير شده براي آنها محدود يتهاي تعيين مي گردد .

قرمز

از زمانهاي قديم تداعي كننده خشم ، حمله و خشونت بوده تعداد رنگهايي كه با قرمز هارموني داشته باشند محدود است زيرا رنگي بسيار قوي ، گرم است ، در تركيب با طلا، برنج ، چوب ، كريستال ، و آينه بسيار زيباست ، قرمز با سياه تركيب كلاسيك شيكي مي باشد . بعضي معتقدند كه رنگ قرمز افزايش دهنده اشتهاست .

 سبز

رنگ سبزسمبل طبيعت ومترادف باسرسبزي و خرمي بوده و مايه آسايش فكر و روح مي باشد . تركيب اين رنگ با چوب سفيد و نور مناسب طرح زيبايي را ايجاد مي كند. استفاده بهينه از اين رنگ تاثير بيشتري در محيط مي گذارد .به علت طبيعت منعكس كننده رنگها انعكاس اين رنگ ممكن است تاثير منفي برروي رنگ پوست و رنگ بعضي از غذاها بگذارد بنا برااين نبايد از رنگ سبز به مقدارخيلي زياد استفاده شود .

 زرد

تداعي كننده اشعه خورشيد، نشانه قيمتي بودن ، پرروحيه و بانشاط .در مقياس كم مي تواند ناقل خوشحالي ، اميدواري ، فراواني باشد و اين رنگ بخصوص در مكان صبحانه خوري بسيار مناسب است .رنگ زرد داراي خاصيت جلب و جذب است به عنوان رنگ تاكيد كننده و سمبلي در علم معماري مي تواند تاثير زيادي در طراحي داشته باشد ، همانگونه كه علامت مك دونالد با رنگ زرد خود همه جا جلب توجه مي كند و اما زرد مايل به سبز اثر مضطرب كننده اي دارد .

طلايي

به ظاهر شبيه زرد است تاثير گرمايي آن به نحوي است كه مي توانددر موازنه يا خنثي كردن رنگهاي سرد موثر باشد بدين ترتيب كه حالت سردي سنگ به كمك رنگ طلايي خنثي مي شود يا چوب كه بطور طبيعي قدري تيره است  به كمك اين رنگ درخشان و روشن ميگردد .تاكنون رنگ طلايي با ثروت وقدرت مرتبط بوده و از معدود رنگهايي است كه پيوسته مورد توجه بوده و زمان روي آن اثر نگذاشته و هيچ گاه قديمي نشده .

 آبي

پاك ،سرد و نيروبخش . اين رنگ قادر است صورت ظاهري يك اتاق را بزرگتر از آنچه هست نشان دهد ، ولي بايد از سطح ميز و غذاها دور باشد .آبي در تركيب با رنگهاي گرم تركيب زيبايي بوجود مي آورد . همچنين گفته شده كه آبي تاثيري آرام بخش دارد .

 رنگهاي خنثي

قهوه اي تيره تداعي كننده مردانگي و قهوه اي روشن نشانه گرما و زنانگي است ،قهوه اي قرمز مناسب و هماهنگ با غذا. اين رنگها ي خنثي براي رو ميزي مناسب مي باشند زيرا رنگ غذا را بهتر جلوه مي دهند.از ديگر فوائد اين رنگها كار برد آنها در انواع پرده مي باشد، پرده اي به اين رنگ در اماكن عمومي زيبا جلوه مي كند وداراي قابليت انطباق است .زيراحالت اتاق را فقط با تغيير درجه رنگ تغيير مي دهد.

  هلو يي

از رنگهاي جديدي است كه به تازگي مشهور شده ، از خانواده سرخ سفالين است بيشتر در رابطه با خانمها بوده وايجاد صميميت مي نمايد .درتركيب با آبي سير ،سياه ياسفيد تركيب بسيار زيبايي ايجاد مي كند و حالت لطيف وزنانگي شديدي را نمايان مي سازد .

 سفيد

تاثير شديد رنگ سفيدزماني است كه با رنگهاي ديگر هماهنگي ايجادكند براي كار برد در زمينه بسيار خوب عمل مي كند اما براي ديوارايده آل نيست چون درخشش آن در طولاني مدت چشم را خسته مي كند . استفاده از رنگ سفيد در رستورانهاي Fast  Food مناسب است چون حداكثر صرفه جويي از زمان در اين مكان ها بكار  مي رود،ديوارهاي سفيد در اينگونه رستورانها درخشش مناسبي پديد مي آورد و محيط رستوران را پاكيزه جلوه مي دهد . گرچه رنگ سفيد براي رو ميزي مرسوم شده اما كار برد  اين رنگ براي روميزي انتخاب خوبي نمي باشد زيرا سفيد اغلب خنثي كننده رنگ غذاو وسايل روي ميز  مي باشد . روميزي هاي سفيد در رستورانهاي نور گير درخشش زيادي ايجاد مي كند و باعث خستگي چشم مي شود .

سياه

 سياه داراي معني ذهني منفي است . تداعي كننده غم و عزاداري است . اما در تركيب مناسبي با رنگهاي ديگر مي تواند خيلي شيك باشد .سياه باسفيد خيلي هماهنگي دارد ضمن اينكه با هم تضاد دارند تركيب كلاسيكي بوجود مي آورند .سياه رنگ مناسبي براي زمينه نمي باشد البته در كلوپ هاي شبانه يا درتركيب با رنگهاي روشن مي تواند رنگ زمينه مناسبي را پديد آورد .

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1385ساعت 10:58 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

10 نكته مهم براي جلوگيري از خطرات و اتفاقات غير منتظره در هتل ومتل

         

هر مديري مرتكب اشتباه مي شود انسان جايز الخطاست .بعضي از اشتباهات كه از مديران سرميزند باعث خسارت مالي يا جاني جبران ناپذيري مي شود در اين جا به چند نكته اشاره مي شود كه اغلب مديران يا آگاهي ندارند يا نسبت به آنها بي توجه اند .

1-هرگز تعداد پرسنل حفاظت  و ايمني هتل را كم نكنيد حفاظت يكي از بخشهاي است كه بايد بودجه ويژه اي زا به آن اختصاص داد و هرگز نبايد از تعداد كاركنان بخش حفاظت كم كرد با حذف يك كارمند در بخش حفاظت  تنها مقداركمي از بوجه هتل صرفه جوئي مي شود كه ممكن است منجر به خسارت مالي يا جاني شودكه هرگز جبران نخواهد شد .

علاوه بر اين ، كم كردن كارمند از اين بخش ، پيام و جلوه بدي براي ساير كارمندان هتل نيز داردكه  بقيه كاركنان اينطور تعبير مي كنند حفاظت و ايمني براي شما مهم نيست

2- حتما نقشه پله اضطراري و در هاي خروجي را در اتاق كنفرانس  يا سالن اجتماعات نصب كنيد ، سالن جلسا ت و اجتماعات مكان تجمع تعداد زيادي از گروهاي مختلف مردم است كه در مواقع اضطراري و خطر مثل طوفان ،زلزله ،آتش سوزي همه هراسان ووحشت زده به دنبال راه فرار هستند ،در چنين موقعيتي با توجه به تابلو ي پله اضطراري ، در هاي خروجي به مردم آگاهي مي دهد كه از كجا خارج شوند به مسئولين اين كنفرانس ها و جلسات نقشه پله اضطراري را نشان دهيد

3- نور پله هاي اضطراري ،پاركينگ و راهرو ها را افزايش دهيد حتما مناطق اطراف پله ها و پاركينگ و راهرو ها را كنترل كنيد ، اگر نور كافي نيست آنرا فورا پيگيري كنيد و نور مناسب را فراهم كنيد همه قسمتهاي هتل را براي ايمن سازي كنترل كنيد تا از خسارت جاني و مالي مسافرين و پرسنل جلوگيري كنيد قبل از اينكه مسافري يا كارمندي مجروح شود يا از بالكن بيفتد بالكن ها و نرده ها را بررسي كنيد و از سالم بودن آنها اطمينان حاصل كنيد

4- دائما كارمندان هتل را آموزش دهيد

در فصل باران و برف كه احتمال ليز خوردن و زمين خوردن وجود دارد ، آيا كارمندان هتل مي دانند چگونه با مسافر مجروح برخورد كنند و چگونه موقعيت را اداره كنند . چه كسي مسئول آموزش كارمندان است ؟ آموزش را اساس كار خود قرار دهيد كه كارمندان شما براي هر بخشي به اندازه  كافي آموزش ببينند و آگاهي لازم را براي مواجه شدن با هر شرايطي را داشته باشند . يكساعت آموزش كافي نيست بايد با جزئيات و مكرا انجام شود .

5- كمك هاي اوليه و ايمن سازي بصورت استاندارد

مطمئن شويد كه ايمن سازي و كمكهاي اوليه از تمام استاندارد هاي لازم بر خوردار هستند ،اگر مطمئن نيستيد كه تمام اطلاعات لازم وجديد را جهت ايمن سازي در اختيار داريد حتما از افراد مجرب و آشنا به اين امور كمك بگيريد از منابعي مثل اينترنت نيز مي توانيد اطلاعات كسب كنيد . تابلو هاي در خروجي و پله هاي اضطراري را هر چند وقت يك بار كنترل كنيد تا مطمئن شويد در محل مناسب نصب شده اند و به تعداد كافي موجود هستند و در حال حاضر پشت تابلو ديگري قرار نگرفته باشند و كاملا در معرض ديد باشند

6- هميشه از اطلاعات بك آپ Back Up د اشته باشيد

هميشه يك كپي ازتمام اطلاعات مهم وضروري درجاي امني داشته باشيد به كامپيوترومسئول كامپيوتر  اكتفا نكنيدزيرا در مواقع اضطراري بسيارمهم است كه شما به اطلاعات مربوط به مسافران دسترسي  داشته باشيد

7- نصب تلفن در سالن تفريحات يا ورزشي

همه سالن هاي ورزشي و تفريحات سالم بايد تلفن داشته باشند كه مسافرين بتوانند با بخشهاي هتل تماس بگيرند. همچنين دوربين در اين مكان ها ضروريست ، چنانچه كسي  مجروح شد يا حمله قلبي يا مشكلاتي از اين قبيل رخ داد افراد مسئول كه از تلويزيون اين مكان ها را كنترل ميكنند بتوانند فورا پيگيري وبه كمك بشتابند.افرادي كه مسئول دوربين وحفاظت هستند بايدكاملا به سيستم دوربين ها ، آگاهي كامل داشته باشند و در زمان هاي معيني دوربين ها كنترل شوند كه آيا به درستي كار ميكنند وچنانچه نياز به تعمير داشت فورا اقدام كنند 

8- دقت و توجه لازم در زمان استخدام كاركنان

همه مديران و پرسنل كليه بخشهاي هتل بايد درزمان استخدام عدم سو پيشنه داشته باشند و در زمان استخدام از آنها معرف خواسته شود تا اشخاص صالح و واجد شرايط استخدام شوند با استخدام افراد صادق و صالح مي توان خيلي از مشگلات غير پيش بيني شده جلوگيري كرد

9- سيستم اعلام حريق و آبفشان را مرتبا كنترل كنيد

آيا دستگاه اعلام حريق و آبفشان ها به درستي كار مي كند و در تمام طبقات و اتاق ها و مراكز عمومي به تعداد كافي وجود دارد ؟ آيا برق اضطراري كه در مكان هاي لازم درنظر گرفته شده   كنترل شده اند كه به درستي كار مي كنند ، هر ماه اين سيستمها بايد توسط اشخاص آگاه بازرسي و كنترل شود .

10- سيستم تجهيزات اضطراري و كمكهاي اوليه را كنترل كنيد

آيا هتل شما داراي گاز اكسيژن و وسايل كمكهاي اوليه مي باشد ؟ آيا كارمندان شما آشنا به اين تجهيزات هستند . بايد حتما چندكارمند در بخشهاي مختلف هتل آشنا به كمك هاي اوليه باشند تا در مواقع ضروري و شرايط خاص بتوانند به مسافرين يا كاركنان هتل كمك كنند و در تمام اوقات بايد چند نفر از افراد تعليم ديده در هتل حضور داشته باشند .

اينها فقط چند نمونه از نكات ايمني است كه بايد به آنها توجه داشت  لازم است قبل از وقوع حادثه  پيشگيري كرد با كمي دقت و توجه مي توان بسياري از خطرات و خسارت جلوگيري كرد 

 •   درب های پشت بام  موتور خانه، ایستگاه گاز، ترانسفورماتور برق ، موتورخانه آسانسور، بخش مهندسی هتل ، داکت لوله ها ، شوت زباله یا ملافه ،  باید همیشه قفل باشد

 • موتور سردخانه ها چنانچه در دسترس است می بایست توسط تور و درب های توری  کاملا حفاظت و قفل شود

 • بالن های اطقا حریق هر چند ماه باید توسط کارشناسان کنترل شود

 • چنانچه  موکت از زمین حدا شده و ممکن است به پای کسی گیر کند و باعث سقوط شود همیشه در راهرو ها و اتاقها کنترل شود و فورا برای چسبانبدن آن اقدام نمائید

 • کلید پریز برق چنانچه از جا در آمده یا شکسته شده  فورا تعمیر شود

 • شیشه اتاق یا هر محلی در صورت شکستن فورا تعویض  شود

 • در فضای سبز هتل هرگز اشیا برنده و تیز قرار نداده باشید

 • در فضای باز دریچه چاه ها و فاصل آب ها  همیشه کنترل شود که باز نباشد

 • پل های فلزی اگر قسمتی زنگ زده یا کنده شده فورا نسبت به تعمیر و جوشکاری آن اقدام نمائید

 • درب تابلو های برق همیشه قفل باشد

 • قرار دادن تلفن در کابین اسانسور بدون نیاز به شماره گیری بدین معنی با برداشتن گوشی فورا با بخش مهندسی یا تلفنچی هتل تماس بر قرار شود

 • نرده های چلوی بالکن ها بازرسی شود

 • جلوی استخر فضای باز پیش ینی های لازم انجام شود تا کودکان میهمانان به داخل استخر سقوط نکنند 

   

  ترجمه : ندا ژيان دربندي

+ نوشته شده در  دوشنبه هجدهم دی 1385ساعت 3:55 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

سرقت فرهنگی  بزرگ توسط آرش بیضاوی در ماهنامه هنر آشپزی

از کتاب اصول هتلداری تالیف اصغر ژیان دربندی

تلفن های زیادی ازسراسرکشورازدانشجویان انستیتو مدیریت هتلداری کیان برای این سرقت فرهنگی شده است
ماهنامه هنرآشپزی در شماره 18 و 19 و20و21و22  ازکتاب اصول هتلداری (ازصفحه 368 تا 379 کتاب)تالیف اصغرژیان دربندی تاریخ انتشار زمستان
 1365 سرقت فرهنگی انجام داده واین مطلب درسایت علمی هتلداری نیزدربخش مقالات – کترینگ – فریزکردن مواد غذایی قرارداردکه زحمت کشیده اندفقط تیترمقاله را از فریز کردن مواد غذایی به چگونه با موادغذایی رفتارکنیم (ازخریدتامصرف ) تغیر داده اندوبجای نام مولف اصلی نام آرش بیضاوی مهندس وکارشناس هتلداری به چاپ رسانیده اند جالب است درشناسنامه ماهنامه هنرآشپزی نوشته شده (هرگونه نسخه برداری بدون اخذ مجوزکتبی ازمجله هنرآشپری غیرمجازاست) بهتربوداضافه می کردندولی کل مطلب را اگرسرقت کنندآزاداست چون کل مقاله برداشت شده است حتی زحمت تایپ هم نداشته اند زیرا از سایت هتلداری تایپ شده سرقت کرده اند و به چاپ رسانیده اند و به دلیل  اینکه کتاب اصول هتلداری تنها منبع هتلداری در ایران کمیاب و نایاب می باشددرمقالات سرقت شده اعلان نموده اندجداول درماهنامه موجود است به این راحتی مطالب سرقت شده بفروش میرسد مقاله های سرقت شده با نام آرش بیضاوی که خودراکارشناسان ارشد هتلداری معرفی می کندبهتربودایشان خود را کارشناس ارشدسرقت ادبی معرفی می کردندچون یکبارسرقت فرهنگی انجام نداده اند بلکه تاآنجاکه دانشجویان انستیتومدیریت هتلداری مشاهده و اطلاع داده اند ومستندات موجود در5 شماره پشت سرهم درماهنامه هنرآشپری که بهتربود نام این ماهنامه هم هنرسرقت فرهنگی نامگذاری می شد بچاپ رسیده است ودرمجله هتل هم توسط نامبرده سرقت ادبی انجام شده که درزیرمطالعه خواهیدفرمود .


آقای آرش بیضاوی که درماهنامه هنرآشپزی خودرامهندس یا کارشناس هتلداری معرفی می کندآگهی تبلیغاتی در ماهنامه داده اند که آموزش خصوصی نیزمیدهند و جدول فریزکردن انو.اع غذا و میوه و سبزیحات که از کتاب اصول هتلداری یا سایت علمی هتلداری درقسمت مقالات اصفرژیان دربندی – قسمت کترینک – فریزکردن مواد غذائی قرار داده شده راعینا کپی کرده را نیردردفتر ماهنامه بفروش میرسانندحتماآموزش اینکه چگونه می توان تالیف ونوشته دیگران راسرقت وبفروش رساندوخودراکارشناس هتلداری جازدوکسب درآمدکردراآموزش خواهنددادچگونه این افرادبدون داشتن اطلاعات علمی یا تجربه خودرا کارشناس معرفی میکند جای سئوال است

اطمینان می دهم آقای آرش بیضاوی اگراندکی به امورهتلداری آشنا می بود باید با مقالات و نام اصغرژیان دربندی که برای همه صاحبان این صنعت، مدیران هتل ها، دانشجویان هتلداری کاملا شناخته شده است این سرقت را انجام نمی دادند مردم خوب تشخیص می دهندومتوجه خواهندشدکه منبع مقاله از کجاست  حتی اگر ویرایش آنراتغییردهند. 
این افرادکه مقالات دیگران رابنام خودچاپ میکنندمی خواهندکه باشهرت ووجهه دیگران خودرا دررشته ای که هیچ گونه تخصصی ندارند بدون زحمت مطرح و کسب درآمدکنند هرگز موفق نخواهند بود
این افرادنا آگاه بی تجربه باید بدانندهرگزنمی توانندبا سرقت مقالات علمی دیگران دررشته ای که اطلاعاتی ندارندخودرا بعنوان کار شناس معرفی نمایندزیرا مردم خوب می دانندکه اطلاعات اینگونه افراددرچه حدوحدودی است این خوداز ناآگاهی نامبرده از امورهتلداری می باشد نمی دانسته وتصورنمی کرده اینطوررسوا شود چون طی 40 سال گذشته تنها منبع و مقاله های هتلداری تالیف اصفرژیان دربندی بوده است
با توجه به اینکه مدیرمسئول مجله هنرآشپری می داندکه مطالب سرقت شده است و رسم براین است که بایددر اولین شماره مجله پوزش بخواهد متاسفانه معلوم نیست به چه دلیلی ازاین افراد اینگونه حمایت می کندواین کارراادامه می دهداین افرادناآگاه هستندکه بزرگنرین ضربه رابه صنعت هتلداری کشوروارد میکنند ای کاش احساس مسئولیت می کردند
برای اطلاع مدیرمسئول مجله هنرآشپزی وسارقان ادبی که قانون سرقت فرهنگی را بدانددرکتاب قانون مطبوعات وآئین نامه اجرائی آن در صفحه 5 بند 9 چنین آمده : سرقت ادبی عبارتست از نسبت دادن عمدی تمام یا بخش قابل توجهی از آثارونوشته های دیگران به خود یاغیرولوبصورت ترجمه
تبصره 2 – متخلف ازمواردمندرج دراین ماده مستوجب مجازتهای مقرردرماده 698 قانون مجازات اسلامی خواهدبودودرصورت اصرارمستوجب تشدیدمجازا ت ولغو پروانه می باشد .
حال قضاوت کنید 5 شماره پشت سرهم سرقت ادبی انجام شده با توجه به اینکه کل مطالب وجداول ازکتاب اصول هتلداری تاریخ انتشار 1365 تالیف اصغر ژیان دربندی می باشدکه درقانون آمده درصورت اصرارموجب لفو پروانه خواهدشدچه معنای دارد باید منتظربودکه مدیر مسئول مجله هنرآشپزی چه تصمیمی خواهدگرفت آیا هنوز بناست به  سرقت ادبی ادامه دهد.

دراینحا لازم ازدانشجویان واعضاء محترم انجمن بین المللی مدیریت هتلداری کیان که ازسراسرکشورکه باتماس های خود اعلان کرده اندومتوجه این سرقت های ادبی شده اندواطلاع داده اندوارسال کپی ازسرقت هاومطابقت آنهابا مقالات سایت علمی  هتلداری وکتاب اصول هتلداری که ارسال داشته اندبرای مطابقت این سرقت ها تشکر و قدردانی نمائیم

برای دیدن مطالب سرقت شده توسط آقای آرش بیضاوی به کتاب اصول هتلداری  صفحه 368 تا 379 یا به سایت علمی هتلداری درقسمت مقالات اصفرژیان دربندی– قسمت کترینک– فریزکردن موادغذائی مراجعه کنیدکه عینا کپی کرده اندودردفترماهنامه بنام صاحب اثرفروش میرسانندچندشماره ازسرقت ادبی که ازمجله هنر آشپزی اسکن شده ودرسایت قرار گرفته است 

 

 

 

 

حتما بخوانید                           

باز هم سرقت فرهنگی آرش بیضاوی در ماهنامه شماره   پنجم  و ششم هتل  فروردین 1385 و خرداد 1385

ازطرح ارزشیابی و طبقه بندی مشاغل کارمندی هتل هایت  تاج مربوط به پرسنل اردیبهشت 1352  

توصیح اینکه : هتل هایت تاج هتل آزادی فعلی در تهران چهارراه اوین میباشد

که درشماره  شش ماهنامه هتل شروع مطلب اینچنین آمده : خوب توجه کنید

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم آذر 1385ساعت 7:21 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

لابی

بخش بسيار مهمي از ساختمان هتل را بدين نام مي‏‎خوانند. اين بخش همچون شناسنامه‏اي نمايانگر وضعيت هتل شمرده مي‏شود. نخستين معرّف هتل كه مي‏تواند بيننده و مسافر يا ميهمان را مفتون و فريفتة خود سازد همين بخش است. از ديدگاه يك بينندة‌ دقيق و باتجربه، كه زيبايي و پسنديدگي از نظرش به دور نمي‏ماند، اين قسمت از هتل مي‏تواند او را به خود جلب نمايد و يا از خود براند. در همان ديدار نخست كه از اين قسمت به عمل مي‏آورد و باتوجه به تصويري كه در ذهن او نقش مي‏بندد خواهد توانست، در لحظه‏اي كوتاه، نتيجة‌ ورودش به هتل را تعيين كند، این كه آيا مايل هست ميهمان هتل شود يا ترجيح مي‏دهد كه بازگردد؟ دوام و بقاي نخستين تأثيرهاي ذهني طولاني و گاه دائمي است و همين قسمت از هتل است كه هم مي‏تواند بيانگر وضعيت بيروني هتل باشد و هم گستردگي تجهيزات و امكانات داخل را به معرض ديدار او مي‏گذارد. اهميت اين بخش با ميزان اعتبار و منزلت تمامي هتل و امكانات آن برابري مي‏كند. كنترل هتل در امر ورود و خروج ميهمانان نيز از لابي آغاز مي شود .

لابي كه به منزله قسمت ورودي و مدخل هتل تلقي مي شود، خود شامل قسمت عمده اي از تاسيسات و محل استقرار بسياري از تشكيلات ضروري هتل مي باشد . ميهمان يا مسافر ، در ابتداي ورود ،خود را در محوطه لابي مي بيند و با يك نظر اجمالي به اطراف و جوانب خود ، به درجه اهميت و وضعيت هتل پي مي برد و با يك ديد كامل و دقيق ، از مشخصات و موقعيت هتل آگاه مي شود و احساس  مي كند كه هتل از نظر كيفيت كلي در چه منزلتي قرار دارد و از آنچه كه در بدو ورود مي بيند ، مي تواند استنباط كند كه قسمت هاي ناپيداي هتل يعني اتاقها و غيره در چه حال و وضعي است و آيا قابل پسند و جاي دلخواه و مطلوب هست يا خير ، و بدون ترديد و معطلي تصميم مي گيرد كه آيا مي تواند دراين هتل ايامي را به فراغت بگذراند يا خير؟ و مي فهمد آنچه را كه مي جسته است يافته ، يا خير.

            بنابراين لابي ، شاخص مهمي است در چگونگي و واقعيت هتل و ارزش و حيثيت آن ، ذكر اين مثال را بي مناسبت نمي دانيم كه در هتلهاي سطح پایين، اغلب مسافرين موقع ورود از رسپشنيست مي پرسند كه آيا ممكن است اتاق را ديد ؟ پس از ديدن اتاق يا حاضر به اقامت در آنجا مي شوند و يا اين كه با اظهار تشكر، خداحافظي نموده به سراغ هتل ديگري مي روند. اين عمل صرفاً از اين جهت است كه در ابتداي ورود و ديدن لابي تا حدي پي برده  اند كه وضع داخلي هتل و اتاق ها از چه قرار بايد باشد . والا اگر محيط لابي از جهات مختلف كه شرح آن خواهد آمد در سطح بالايي نمايان گردد ، مسافر اطمينان حاصل مي كند كه اتاقها هم قابل استراحت و داري وسايل كافي خواهد بود و ديگر در صدد برنمي آيند كه قبلاً از اتاقها بازديد كنند. حال اگر صرفاً تمام هم خود را در تجهيز كامل اتاقها ، جهت تأمين رفاه و آسايش مسافران مصروف داريم و به قسمت لابي ، چندان توجهي نكنيم و آن را در سطحي نازل و نامناسب نگهداريم، باز باب طبع و موافق ذوق مسافران نخواهد بود و در اين صورت نيز به هدف خود نرسيده ايم.

            پس به همان نسبتي كه اتاقها در حد آبرومندانه ای نگهداري مي شود، توجه بيشتري هم به قسمت لابي كه مشخص كننده ابهت و عظمت هتل است، مبذول گردد تا از تمام جهات، زيبا و دلپسند و جذاب باشد.

            براي نيل به اين مقصود، بايد از هيچ كوششي نسبت به خوب جلوه دادن لابي ،دريغ نكرد . زيبایيهاي آرشيتكتي، دكور، نور، رنگهاي شاد، هواي مطبوع، مبلمان راحت و با دوام و در عين حال زيبا و خوش رؤيت ، در درجه اول بايد مورد نظر قرار گيرد و نهايت سعي و كوشش را بايد به  عمل آورد تا اين قسمت كه گوياي وضعيت داخلي هتل و اتاقها مي باشد حد اعلاي درجه عظمت و زيبايي را در خود جاي دهد و براي اين منظور مهم از ابتكار و ذوق و سليقه هنرمندان و متخصصان و صاحبنظران استفاده نمود.

            مهمتر اين كه علاوه بر مراجعه مسافران براي گرفتن اتاق ، اين محل ، يعني لابي هتل ، محل ملاقات ميهمانان و انتظار آنان براي  ديدن دوستان و استراحت مسافران مي باشد كه بايستي با داشتن مبلمان راحت و با دوام و آبرومند ، براي اين منظور اختصاص داده شود. كنترل هتل در امر ورود و خروج ميهمانان نيز، از لابي آغاز مي شود.

محل فرانت آفيس (ميز رسپشن) بايد به گونه ای قرار داده شود تا پس از ورود ميهمان يا مسافر، بتواند خود را نشان دهد و ميهمان در جستجوي اين قسمت برنيايد. لازم است كه فضا و مساحت كافي براي اين بخش در نظرگرفته شود تا هنگام ازدحام واردين و شلوغي آن از ايجاد هرگونه مزاحمت پيشگيري شود و همين نكات ظريف و دقيق خود مي‏تواند تأثيرهاي نامطلوب داشته باشد. اگر توجه كنيم كه مسافران اغلب چمدان يا ساك وسايل خود را به همراه مي‏آورند اين موضوع بهتر مشخص خواهدشد كه وجود مساحت كافي در مقابل ميز «رسپشن» يكي از ضرورتهاي هتل است. آنها مي‏‎خواهند مقابل اين ميز و به حالت ايستاده ثبت نام كنند تا در هتل اقامت گزينند و چنانچه مساحت و وسعت مقابل اين ميز كافي نباشد، براي آنها مزاحمت ايجاد خواهد شد. مسافري كه در حال معرفي و ثبت نام خود براي اقامت در هتل ايستاده و چنانچه در مكان مناسب و با وسعت كافي قرار نگرفته باشد با آنهايي كه هتل راترك مي‏كنند و چمدان‏ها و لوازم خود را همراه مي‏برند، تماس يا برخورد مزاحمت‏آميز خواهد داشت و اين خود ناپسند است و تأثيري نامطلوب بر ميهمان خواهد گذاشت كه همين تأثير به نوعي ذهن و فكر او را مغشوش خواهد كرد. توصيه مي‏‎كنيم كه محل مناسبي را در اين بخش براي لوازم و اثاث مسافرين اختصاص دهند تا از بروز اين مشكلات جلوگيري شود. پيش‏بيني چنين نكاتي را بايد به هنگام ساختمان سازي هتل به عمل آورند و چنانچه از اين نكتة مهم غفلت نمايند، نقيصة بزرگي را در هتل ايجاد خواهند كرد كه از منزلت و مدارج هتل به شدت كاسته خواهد شد. در نظر بياوريم كه دسته‎هاي كوچك و بزرگ مسافرين هتل مي‏خواهند (چك آوت) كنند و چمدانها و ساكهاي خود را نيز همراه دارند، دسته‏ها يا افراد ديگري هم براي ثبت نام و اقامت به هتل مراجعه كرده‏‎اند و توده‏‎هاي ساك و چمدان مسافرين بر روي يكديگر انباشته شده و رفت و آمد را دچار مشكل ساخته است. چنين منظره‏اي را به هيچ وجه نمي‏توان براي يك هتل نوين و با عظمت پذيرفته دانست.

همان هنگام كه ساختمان بخش لابي هتل ساخته مي‏شود مي‏بايد كه قسمت اتاقهاي كادر اداري بخش لابي نيز در نظر گرفته و ساخته گردد. اين كار به همان اندازه با اهميت است كه محل و فضاي لازم براي مديريت هتل و مديريت فرانت آفيس يا امور مالي و تلفنخانه و غيره را بايد در نظرگرفت. بهتر آن است كه دستشويي جداگانه براي اين قسمت نيز در نظر بگيرند. بخش فرانت آفيس در قسمت لابي هتل قرار دارد و اين قسمت كه به طور شبانه‏روزي فعاليت مي‏كند و تعطيل نمي‏شود توسط يك مدير فرانت آفيس اداره مي‎گردد.اين مدير بايستي مجرب، كاردان و لايق باشد و همچنين از قوانين داخلي هتل اطلاع كافي داشته باشد. وي بايد با شيوه‏ هاي تماس و مصاحبت و گفتگوي صحيح با واردين به خوبي آشنا باشد و در رفع مشكلات آنها با گرمي و مهرباني مشاركت نمايد و با برقراري روابط صميمانه با آنها به گونه ای رفتار كند كه وي را دوست و مشاور خود بدانند. هوشيار، زيرك و داراي قدرت انتقال سريع باشد و به هنگام مكالمه و مذاكره با واردين از خصلت صبر و تحمل و شكيبايي لازم برخوردار باشد. شيوة كار او همانند يك ديپلمات ورزيده انجام شود، به طوري كه بتواند رضايت خاطر ميهمانان هتل را فراهم آورد واهداف اقتصادي اجتماعي هتل را هم برآورده سازد. در اين مورد بايد گفت يك مدير فرانت آفيس همانند يك آسان كننده كارها و حل كننده مسايل و مشكلات در هتل عمل مي‏كند. چنين مديري كنترل كنندة يك تيم فعال بخش لابي است كه شامل مدير لابي و سرپرست، پادوها (بل كاپيتان)،‌ خدمتكاران لابي (بل بوي)ها هستند. اين تيم مسؤول حفاظت از لوازم و اثاث واردين و مسافرين هتل است و اين مسؤوليت برعهدة يك ‏يك افراد آن نهاده شده و هم تمامي افراد آن به طور گروهي عهده‏دار اين وظيفة مهم اند. شناسايي مسافرين يا واردين مشكوك و معرفي آنها به قسمت حفاظت هتل نيز برعهدة افراد اين گروه است. انجام بعضي خواسته‎هاي كوچك و فرامين آسان كه از طرف ميهمانان هتل مطرح مي‏گردد برعهدة اين افراد است. آنها مي‏بايد كه داراي ويژگيهاي خود باشند تا بتوانند رضايت خاطر مسافرين را فراهم آورند و نقش خود را در جهت حفظ اهميت و منزلت هتل به خوبي ايفا نمايند. آراستگي ظاهر، مردمداري، خوش برخورد بودن، چالاكي و كارآيي و برخورداري از نشاط و سرزندگي را مي‏‎توان از همين ويژگيها دانست.

در هتلهاي بزرگ و در قسمت لابي يك نفر نيز عهده‏دار وظيفة برقراري روابط عمومي داخل هتل با ميهمانان است. از نكات مهم ديگري كه بيانش را بجا مي‏دانيم، آن كه بخش فرانت آفيس را بايد در همان طبقة هم‏كف هتل قرار دارد و در اين صورت است كه مراجعين براي طرح يك پرسش ساده ناچار نخواهند بود كه پلكان يك طبقه از ساختمان را دوبار بپيمايند. در سالهاي اخير كوشش مي‏شود كه فضاي چرخش «لابي» هتلها را طوري بسازند كه بتوان عوايد ودرآمدي هم از آن به دست آورد. در اين بخش مي‏توان محلي براي نشستن و رفع خستگي اشخاص در نظر گرفت و چاي، كيك يا بستني سرو نمود. يادآور مي‏‎شويم كه نبايد تمامي فضاي اين قسمت را براي پذيرايي اختصاص داد بلكه لازم است كه يك قسمت را نيز براي افرادي كه مي‏خواهند بنشينند و تمايلي هم به خوردن يا نوشيدن چيزي ندارند در نظر گرفته شود. لازم به گفتن نيست كه اين قسمت همانند يك سالن انتظار است و نبايد چيزي در آن سرو گردد.

با اين ترتيب ، لابي كه محل مراجعه و نشستن و ملاقات تعداد زیادی از مسافران و ميهمانان و مراجعان براي ذيدن دوستان و استراحت مسافران  مي باشد، بايستي مبلمان راحت و با دوام و آبرومند براي اين متظور اختصاص داد ه شود و قسمتي از آن داراي مغازه ها و فروشگاهها و قسمتهاي مختلف ديگر باشد، كه حتي المقدور تمام نيازهاي ميهمانان را برآورده سازد ،از قبيل :

كافي نت ،سرويس تاكسي براي كرايه دادن اتومبيل، سالن آرايش بانوان و آقايان، كيوسك هاي تلفن، داروخانه و وسايل بهداشتي، فروشگاه روزنامه و مجله و كتب  مصّور كودكان و نوجوانان و نوشت افزار و تمبر و پاكت پستي ، كارت پستال ، فيلم عكاسي ، شعبه بانك صنايع دستي ، گل فروشي ، شيريني فروشي ، فرش فروشي ،بوتيك ، محل فروش سيگار و كبريت ، اشياء عتيقه ، محل رزرو بليت ، صندوق پست ، صندوق پيشنهاد ها و انتقادات و غيره. (درمورد فرانت آفيس كه در قسمتي از لابي قرار  مي گيرد، شرح لازم در جاي خود داده خواهد شد.)

            وجود دستشویي و توالتهاي عمومي كه قطعاً در نقشه اوليه ساختمان پیش بيني شده در محل مناسبي از بخش لابي ضرورت دارد، همچنين تخته تابلو اطلاعات هتل كه نقشه اي از شهر نيز روي آن نصب مي شود ، بايد نزديك در ورودي هتل قرار داده شود .

در لابي، نزديك آسانسور، يك ترازو قرار داده شود كه مسافر در صورت تمايل خودش را وزن كند، ضمناً چون هنگام مسافرت معمولاً هر مسافر مي تواند بیست كيلو بار بدون كرايه همراه داشته باشد ، مسافراني كه ميل دارند قبل از حركت از وزن چمدان و يا بسته هاي خود آگاه باشند ، مي توانند از اين ترازو استفاده كنند . با شرح و توصيفي كه از لابي هتل و اهميت آن به عمل آمد ، مي توان گفت كه اين قسمت ازهتل با تشكيلات و مغازه ها و فروشگاههاي ذكر شده مي تواند، الگو و نمونه كوچكي از يك شهر محسوب شود و ميهمانان، علاقمند خواهند بود علاوه بر خريد لوازم وتأمين نیازهای خود، به تماشاي قسمتهاي مختلف آن سرگرم باشند و اوقات فراغت خود را در آنجا بگذرانند.

حال اين سؤال پيش مي آيد كه اندازه لابي چقدر باشد و چه مساحتي از بناي هتل را اشغال كند؟ براي پاسخ به اين سؤال بايد به نكات زير  دقيقا توجه شود ، شايد هتلداران با برآورد و پيش بيني لازم ، خود ، به جوابي كه مي خواهند برسند.

 • هتل در چه موقعيتي و يا كدام نقطه شهر قرار گرفته است ؟

 • تعداد مسافران ورودي و خروجي هتل ، روزانه چند نفر است؟

 • آيا هتل، در موقعيتي قرار دارد كه مسافرين فقط يكروز در آنجا اقامت كنند؟ مثلاً مانند هتلهاي مابين دو شهر بزرگ، كه مسافران به خاطر استراحت ،با اتومبيل ، راه طولاني طي كنند و يك روز يا يك شب اقامت گزينند؟

 • آيا هتل ، فروشگاههاي زيادي دارد كه مسافر يا مردم آن شهر به علت احتياج ، علاقمند به رفت و آمد مكرّر باشد ؟

 • هتل، سالنهاي متعددي براي برگزاري جشنها و كنفرانسها و سمينارها دارد يا خير؟

 • هتل، داراي چند اتاق است ؟

 • آيا هتل، رستوران يا ترياي خوب دارد كه باعث جلب مشتري بيشتري شود ؟

 • آيا هتل با گروههاي مختلف كار مي كند ؟ و امكان مراجعه مسافران به طور گروهي براي هتل موجود است ياخير ؟

پاسخ اين سئوالات، مجموعاً، و جمع بندي آنها، جوابگوي اندازه و ابعاد لابي هتل خواهد بود. با این وجود با توجه به مطالب نوشته شده در اين بحث، اين نتيجه را مي گيريم كه اندازه لابي هر هتلي، مخصوص به همان هتل مي باشد و بي ارتباط با درجه هتل نيست . نكات ذكر شده هر كدام جاي شرح و بسط مفصلي را دارد . با اين وصف نمي توان براي وسعت و مساحت لابي ، يك اندازه و متراژ استاندارد تعيين نمود. در هتلهاي بزرگ به مناسبت داشتن فروشگاههاي متعدد و مغازه و مؤسسات ديگر، وجود يك مدير لابي، مورد نياز خواهد بود ولي در هتلهاي كوچك، مسؤوليت لابي را ، سرپرست فرانت آفيس به عهده مي گيرد و كاركنان قسمت لابي، همان بل بويها خواهند بود.

اگر در لابي يا بخش اداري قسمتي  به يك Pantry  اختصاص داده شود  براي كادر اداري  هتل ، وميهمانان ورودي كه درحال پركردن Register  Card   مي باشند در تابستان با يك ليوان نوشابه و در زمستان با يك استكان چاي رايگان پذيراي شونداثررواني بسيار بالائي دارد

 

 نويسنده : اصغر ژيان دربندي

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم آذر 1385ساعت 6:13 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

توجه

از آنجائیکه تنها منبع معتبر اطلاعات امور هتلداری در جهان سایت علمی www.hoteldari.com  می باشدکه مورد تائید دانشگاهای هتلداری استرالیا ،کانادا ،سوئیس ،امریکا ،نیوزلند و کارشناسان حرفه ای هتلداری میباشد چنانچه سایت های اینترنت جهان در ارتباط با هتلداری را بازدیدکنید هرگز نمی توانید چنین اطلاعات ارزشمندی بدست آورید و تنها سایت درتمام جهان است که بیش از3000 عکس وبیش از 2000 صفحه و مقالات علمی هتلداری یا هر اطلاعاتی که در ارتباط با هتلداری  نیاز می باشد را داراست به همین دلیل  بسیاری از سایت های انیترنتی که هیچ ارتباطی با هتلداری ندارند  برای اینکه بازدیدکننده سایت  را زیاد کنند مقالات این سایت را با تغییراتی در سایت خود قرار میدهند و یا بخشهای را حذف یا اضافه میکنند که به هیچ عنوان مورد تائید نیست و درصورتی تائید میشود که  لینک سایت www.hoteldari.com  بطور واضح قید گردد و همینطور نشریات ، مجله ها، آموزشگاه ها، مدرسین هتلداری  نیز از مطالب و عکسهای سایت استفاده میکنند می بایست آدرس سایت بطور خوانا بالای صفحه قید گردد تا مخاطبین بتوانند مقالات و مطالب را با اصل آن مقایسه نمایند در غیر اینصورت برداشت  هر گونه مطالب از سایت وعکس فاقد ارزش است و در سایت بعنوان سرقت فرهنگی معرفی خواهند شدکه سایت آفتاب  یکی از آنهاست که مقالات این سایت را با دستکاری در سایت خود قرارداده تا بدین وسیله به تعداد بازدیدکنندگان سایت اضافه شود و به همین دلیل ازگذاشتن لینک سایت www.hoteldari.com خودداری نموده است 

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم آذر 1385ساعت 10:32 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

دریافت مدرک بین المللی مدیریت هتلداری و رشته های مرتبط ازکانادا، استرالیا

  دریافت مدرک بین المللی مدیریت هتلداری و رشته های مرتبط ازکانادا، استرالیا

انستیتو مدیریت هتلداری کیان تنها موسسه بین المللی آموزش هتلداری درایران است که دوره های  مدیریت هتل و تمام رشته های مرتبط را بصورت حضوری ،نیمه حضوری ،وغیرحضوری در تمام مدت سال زیرنظرآقای اصغرژیان دربندی به زبان فارسی  برگزارو ثبت نام میکند

هنرجویان درصورت موفقیت درآزمون ودریافت مدرک ازموسسه کیان ،می توانندبطور همزمان مدرک معتبرمدیریت هتل وتمام رشته های مرتبط را ازکشورهای کانادا، نیوزلند، سوئیس، امریکا، استرالیا بدون هزینه سفروآزمون مجدددریافت نمایندویا درصورت تمایل برای کسب تجربه می توانند یک هفته مدیرهتل دراسترالیا ویا درهتل های تورنتووشهرزیبای نیاگارا درکانادا برای کار آموزی با حقوق ازطرف این موسسه اقدام نمایند،به هنرجویان ممتاز اول تا سوم بورسیه کانادا نیز تعلق خواهد گرفت

اکنون  موقعیت بسیار مناسبی برای کلیه  علاقمندان دریافت مدرک مدیریت هتلداری ورشته های مرتبط فراهم شده است ، مدیران وصاحبان هتل، کارکنان بخشهای مختلف هتل ، مدرسین هتلداری ،آموزشگاههای هتلداری ، دانشجویان رشته هتلداری ، دانشجویان رشته کامپیوتر، مهندسین هتل ساز ، کارکنان بخش فنی سازمان میراث فرهنگی وآنهایی که هیچ تجربه ای درامرهتلدری ندارندازاین موقعیت بی نظیربرنامه های آموزشی مفیدو ارزنده استفاده نمایند

افرادی که بتوانندامتیازات لازم راکسب کنندوهریک ازانواع گواهینامه های بین المللی انستیتو مدیریت هتلداری (کیان) دررشته های مختلف هتلداری را دریافت کننددرصورت تمایل  عینا و بطورهمزمان  همان مدرک ازکالج های معتبرکشورهای استرالیا،سوئیس ،کانادا،امریکا، نیوزلند صادر وبا پست به ایران ارسال خواهد شدویا می تواننددرکشورهای نامبرده شده برای ادامه تحصیل اقدام نمایند

برای ارتقا سطح دانش هتلداری کشوربا پیشنهادهای آقای اصغرژیان دربندی مدیرعامل انستیتو مدیریت هتلداری کیان برنامه های  فشرده آموزشی با موسسه هاودانشکده های معتبرهتلداری خارج از کشور(کانادا و استرالیا ) برنامه ریزی های مختلف علمی تدارک دیده شده است از جمله برگزاری سمینار های آموزشی هتلداری از طرف دانشکده ها وکالج  های خارج ازکشور با مشارکت انستیتومدیریت هتلداری کیان  برای کلیه مدیران هتل ،دانشجویان هتلداری ،مدرسین ، برگزار می شودواهداگواهی شرکت درسمینارهای آموزشی هتلداری ازطرف کشورهای فوق وانستیتو مدیریت هتلداری کیان

 

مزایا:

بیش از20 میلیون تومان  به غیراز بلیط هواپیما اقامت ، غذا، شهریه رفت آمد در سال صرفه جویی شده است

آزمون کلیه  دروس هتلداری برای کلیه رشته های مختلف هتل و گروه های مختلف دانش پژوهان در ایران به زبان فارسی توسط آقای اصغر ژیان دربندی انجام میشود

  در زمان اوقات فراغت میتوانید آموزش ببینید

 درهرزمان میتوانید ثبت نام کنیدودرهرزمان می توانید برای آزمون اقدام نمائید   

دارندگان گواهی از موسسه کیان در صورت داشتن شرایط به عضویت انجمن مدیریت هتلداری کیان در خواهند آمد که برای آموزش و یا مشاور امور هتلداری مورد تائید این موسسه  بین المللی خواهند بود وازدیگرمزایا کارت عضویت سود خواهند برد

افرادی که  موفق به دریافت مدرک بین المللی  هتلداری از انستیتو مدیرت هتلداری (کیان) شوند بطور همزمان دارای  4 مدرک بین المللی هتلداری که دارای ارزش و اعتبار بسیار بالا خواهد بود شده اندو مورد تائید سازمان میراث فرهنگی خواهند بود 

 

نحوه آموزش  :

·    آموزشهای ارائه شده توسط این موسسه بنوعی طراحی شده است که میتواند اطلاعات را بسرعت در کمترین زمان به فرد منتقل نموده و آنرا نهادینه نماید .

·    به آموخته های هنر جویان  امتیاز داده خواهد شد و این امتیارات ارزش  مدرک را تعیین خواهد کرد

·    دروس و منابع فقط  سایت www.hoteldari.com وکتاب اصول هتلداری ، تکنیک هتلداری وجزوات درسی رشته های مختلف هتلداری که توسط آقای ژیان دربندی تالیف وجهت تدوین  دروس  هتلداری مرکزآموزش میراث فرهنگی وگردشگری ایران انجام شده  می باشد   

·    آموزشگاههای هتلداری دولتی وخصوصی درصورت تمایل وبستن قرارداد می تواند نمایندگی موسسه کیان را دریافت نمایندواز امکانات بین المللی انستیتو مدیریت هتلداری استفاده نمایند

·    آموزشگاه های هتلداری که ازاین موسسه  موفق به دریافت گواهی شوند جزوآموزشگاههای تائید شده می باشد

·    درصورتیکه آموزشگاهی منابع درسی انستیتوکیان را تدریس نمایدیا ازاعضا ء انجمن مدیریت هتلداری کیان برای تدریس استفاده کنندموردتائیدانستیتومدیریت  هتلداری کیان قراردارند وهنرجویان آن موسسه نیازبه گذراندن مجددواحد های درسی نخواهدداشت  

·    کارکنان هتل هایی که با نرم افزارهای هتلداری مورد تائید این موسسه کارکرده باشند نیاز به  گذراندن بسیاری از ساعات وواحدهای درسی را نخواهند داشت

 

برای اطلاعات بیشتر از این برنامه های آموزشی ارزنده و تورهای هتلی وکارآموزی درهتل های  کانادا با حقوق با تلفن 1180996-0912 فکس 8816173-0511  تماس حاصل فرمائید

 

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم آذر 1385ساعت 10:31 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم آذر 1385ساعت 10:30 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

 واسه دیدن ادامه عکسها روی ادامه مطلب بزنید
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام آبان 1385ساعت 10:34 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

صنعت هتلداري

                               صنعت هتلداري

محل و شرايط آن: 

پش از اخذ تصميم و تهيه سرمايه كافي ، اولين اصل مهمي كه بايد مورد توجه علاقه مندان به تاسيس هتل قرار گيرد انتخاب زمين و محل آن مي باشد لذا نكاتي را كه مربوط به هتل است ذكر مي كنيم :

 

                         ادامه در هفته آينده ...

 

 

مبحث ما در مورد طراحي lobby

 

آقاي ولاديمير ساندا در مورد طراحي لابي مي گويد : كليه لابي ها بايد ارتباط خود را با فروشگاهها  و پيشخوانهاي عرضه نوشيدني در رستورانها بر قرار كنند

 

                         ادامه در هفته آينده ...

 

 

                        مديريت خانه داري

آشنايي با اصول و روشهاي نور پردازي

 

شرط اصلي و بنيادين نور پردازي در هتل يا رستوران توجه به سلامت و اثر بخشي و همچنين مفيد بودن آن است براي حفظ سلامتي و در هتل بايستي به عوامل مختلف توجه شود  و چنانچه به اين امر مهم پرداخته نشود ، بايد پذيرفت كه حفظ سلامت و تامين رفاه وآسايش كافي ميسر نخواهد بود

 

                                             ادامه در هفته آينده ...

 

 

نويسنده : امين زادهوش

 

كلاس :  دوم هتل داري

 

هنرستان : شهداي محراب

 

استاد مربوطه : آقاي امامي

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آبان 1385ساعت 7:3 قبل از ظهر  توسط امین زادهوش  | 

هتلداری نوین

 

                                  هتل داري

هتل : استانداردترين مكان اقامتي است جهت استفاده و اقامت مهمان .

 

 

 

انواع قسمتهاي يك هتل : 

 

1)                       lobby

 

 

 

 

 

 

 

 

2)                       ميز پذيرش reception

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 انواع اتاقهای هتل

 

 

 رویال

 

 

 

 

 

تویین

 

 

 

 

 

 

 

 

رسپشن

 

 

 

 

 

 

 

سان دک

 

 

 

 

 

بوفه

 

 

 

 

 

 

کریدر

 

 

 

 

 

 

 

 

و رسپشن

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم آبان 1385ساعت 10:47 بعد از ظهر  توسط امین زادهوش  |